piatkovy-5k-21

Piatkový 5k #21

Naposledy upravené 14/08/2018. Upravil Ivan.

5 krátkych správ z prevažne bežeckého sveta, ktoré ma zaujali a ktoré mám chuť zdielať ďalej. Verím, že zaujmú aj vás.

1k > Zle spíš? Možno neješ dostatočne veľa

Ľudia, ktorí chcú udržovať alebo znížiť svoju telesnú váhu, často ako prvý krok k chudnutiu prestanú jesť večer. Mnohí ani netušia prečo, ale je to toľko omielané pravidlo, že musí byť minimálne sväté.

Aktívny ľudia by však nemali ísť do postele hladní.

Ľudské telo je dokonalý mechanizmus. Počas dňa vydáva najväčšie množstvo energie pri výkone našich aktivít a dočerpáva ju z toho, čo priebežne jeme. V noci je aktivita tela utlmená, spotreba ďaleko nižšia, no ani zďaleka nie minimálna.

Ak telo nemá z čoho čerpať energiu v noci, nedokáže regenerovať ako potrebuje. Miesto toho dochádza k rozhádzaniu hormonánej rovnováhy a telo s ňou začína bojovať.

Nekľudný spánok, pocit hladu počas noci, ráno miesto pocitu oddýchnutia a regenerácie pocit totálneho vyčerpania a malátnosti.

Ak poznáš tieto stavy, možno si práve narazil na riešenie problému.

Miesto uberania jedla na večer, alebo úplného eliminovanie “po šiestej” ako je často odporúčané, opačný prístup môže fungovať lepšie. Nie formou prejedania sa čímkoľvek, ale účelovým dopĺňaním.

Telo berie energiu na regeneráciu hlavne z proteínu. Proteínová tyčinka, kvalitné, nepražené a nemastené orechy či avokádo aj keď tesne pred spaním môžu byť ďaleko lepším prístupom ako nezmyselné hľadovanie.

2k > Na kvalite topánkach záleží aj keď nebeháme

Pri náročných a dlhých behoch mnoho bežcov trpí kŕčmi, pľuzgiermi, bolesťami chrbta, členkov či bedier. A mnohými inými. Veľmi častým záverom býva, že za zrodom týchto problémov sú nedobré tenisky. Alebo zlý tréning.

Ani jedno nemusí byť pravda.

Podobne, ako záleží na tom koľko a čo jeme aj mimo behania, alebo ako dostatočne spíme, veľmi záleží aj na topánkach, ktoré nosíme bežne.

Beh je len zlomok celkového času, ktorý trávime na nohách. Nesprávna obuv používaná deň za dňom nespôsobuje len okamžité nepríjemnosti, ale aj dlhodobé. A tie sa navyše časom nabalujú.

Nadmieru vysoké podpätky, prechodené tenisky, priúzke poltopánky…

Všetka nesprávna obuv spôsobuje dlhodobo zlé držanie tela a nerovnomerné zaťažovanie kĺbov a svalov. Pri náročných behoch kedy postupne telo dáva zo seba všetko čo vládza sa tieto problémy môžu prejaviť podobne ako nekvalitný tréning.

Ak sa ti často stáva, že po behu máš pocit, že všeko čo môže bolí, nesústreď sa len na posledných pár hodín pri analýze. Prehodnoť aj posledné týždne či mesiace.

Pravidelné striedanie topánok a používanie tých čo nespôsobujú ťažkosti počas bežných dní je základ k tomu, aby tie bežecké dni boli omnoho príjemnejšie.

3k > Facebook vie šetriť bežcom peniaze

Každý pozná stránky ako Zlavomat, Groupon a podobné. Ak chceme ušetriť na ubytovaní, návšteve nejakej reštaurácie či produkte, pozeráme tam.

V zahraničí sa stávajú stálepopulárnejšie rôzne FB skupiny, propagujúce podľa zamerania, kde sa dá v bežeckom svete ušetriť.

Lacnejšie oblečenie, zľavové kupńy na športovú výbavu, zľavy na registrácie k pretekom, bežecké veci na darovanie a podobne.

Ak niečo podobné máme aj u nás, asi to nie je taká novinka. Len ja o nich neviem.

Ak zatial nikto nič také nerobí, možno je na čase. Beh sa stáva postupne mainstreamom a nie každý chce, či má na to platiť plné ceny za všetko. Aktívni dobrovoľníci, možno dobrá idea ako rozbehnúť niečo vlastné a nápomocné bežckej komunite.

4k > Drahý môj Western States bežec

Pred každými pretekmi človek hľadá čo najdetailnejšie informácie o trati, príprave, nástrahách či odporúčania vo všetobecnosti. Väčšinou si túto úlohu dostatočne a dobre plnia priamo organizátori na ich stránkach, no niekedy ani to nie je dosť.

Z malého blogu o trailovom behaní irunfar.com sa za posledné roky stal jeden z centrálnych bodov informácií venujúcich sa trailovému a ultra behaniu. Medzi prispievateľmi sú ľudia, ktorí vedia o čom píšu. Profesionálni či amatérsky úspešní ultrabežci, fyzioterapeuti, tréneri a lekári.

Tentokrát Joe Uhan, fyzioterapeutista, tréner a sám bežec napísal parádny sumár toho, ako sa na Western States, najstaršie a zároveň najpopulárnejšie ultra preteky na svete, pripravovať. Nielen fyzicky, ale aj mentálne.

Článok je síce venovaný príprave na Western States, no v zásade platí na akýkoľvek ultra beh.

Vyčrtnúť hlavnú myšlienku v pár slovách je nemožné. Tento článok odporúčam čítať celý.

5k > Citát týždňa

Bez trpezlivosti nemôžeš nikdy poraziť vytrvalosť. ~Yiannis Kouros, mnohonásobný držiteľ svetových rekordov v ultra behaní

Prajem vám všetkým príjemný víkend a o týždeň je tu Piatkový 5k opäť. Ahojte.

Pridajte Komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Leziete si doma na nervy?

Poď radšej behať!

trailrun.sk

Dostaneš od nás len to, čo ťa bude zaujímať.

Nič viac. A rozhodne žiaden spam!

Návrat hore