Ako si chrániť nohy pri behaní v zime

Naposledy upravené 14/08/2018. Upravil Ivan.

Pred časom som sa rozprával s kamarátom o behaní v zime. Práve skúšal zohnať nepremokavé tenisky na behanie v snehu. Nebavilo ho, že po pár kilometroch je vždy celý premočený. O tom, ako gore-texové tenisky neplnia svoj účel v lete som už písal. Je situácia iná pri zimnom behaní? Ako vlastne dokážeme chrániť nohy pri behaní v chladnom a mokrom počasí?

Mnoho trailových bežcov prichádza z radov turistov a horských nadšencov. Je to prirodzená alternatíva pohybu v prostredí, ktoré majú radi. So sebou si však prinášajú aj nie najlepšie návyky a tých sa zbavujú veľmi ťažko.

Jedným z najčastejších „zlých návykov“ je pocit ochrany pri nosení nepremokavých tenisiek. Vychádzajú z predpokladu, že v horách sa iné ako nepremokavé topánky v zlom počasí a zime nenosia a teda nie je čo skúmať. Podobne ako môj kamarát. Rozdiel je tam však obrovský.

Pokiaľ sme na turistike, nech akokoľvek náročnej, zriedka sa dostávame do situácie, kde si nevieme dostatočne premyslieť ďalší krok, vybrať obchádzku, alebo aspoň nasadiť nepremokavé štucne na zvýšenie ochrany. Náš postup je plánovaný, rozvážny a do maximálne možnej miery aj kontrolovaný.

Všetok komfort rozhodovania a kontroly pri behaní odpadáva. Ak nechceme bežať rýchlosťou bežného kroku, cestu si nemáme šancu vyberať. Nevieme sa vyhýbať mlákam a závejom, nenosíme so sebou nadbytočnú výbavu pre prípad možnej komplikácie. Situácia je naozaj diametrálne odlišná.

Nebolo by teda ale dobré tie nepremokavé tenisky predsa obúvať?

Ak by sme sa bavili o relatívne nenáročných behoch vo vopred zmapovanom a schodnom teréne, možno aj hej. Predsa, nemať nohy mokré hneď pri prvom záveji či mláke keď je mínus päť je super. No tak sa trailový beh vyvíja zriedka.

Od momentu, kedy v teniskách skočíme do mláky vyššej ako ich okraj platí rovnaká nevýhoda ako v lete. Voda sa dnu dostane ale nie von.

Bežať v mokrých teniskách, z ktorých voda navyše ani neodteká a priebežne neschnú, je aj v zime ďaleko horšie ako bežať v klasicky „premokavých modeloch“. Vlhká noha a noha v stojacej vode ani náhodou nie je to isté.

Ako si teda chrániť nohy v nepriaznivom počasí?

Existujú viaceré alternatívy.

Nepremokavé podkolienky

Na rozdiel od nepremokavých tenisiek udržia nohu v suchu, aj keď sa do tenisiek voda naberie. Výhoda je, že izolujeme priamo telo a nie vonkajšiu výstroj. Ak si vyberieme dobrú kvalitu, nehrozí ani zatečenie pri skoku do vyššej hladiny.

Viaceré vrstvy ponožiek

Pri mokrých nohách je najväčší problém chlad. Ak vieme viacerými vrstvami dosiahnuť, že rozpumpovaná krv dokáže udržať nohy v teple, voda nie je problém. Len nesmieme zastať. A pravdaže, v teniskách musíme mať dostatok miesta na obutie takýchto vrstiev.

Náhradné ponožky a mikroténové sáčky

Podobne ako pri nepremokavých podkolienkach, mikroténové sáčky plnia svoj účel. Pravdaže, noha v nich na rozdiel od kvalitnej membrány nedýcha vôbec no pri dostatočnom chlade to nie je tak výrazný problém. Čo pravdaže nefunguje je ich priľnavosť k telu a teda skôr či neskôr pustia vodu aj tie. Vtedy treba mať náhradné ponožky a sáčky po ruke. Prezuť sa a pokračovať v suchom môžeme už v priebehu pár minút.

Plná výbava

Ak nám nezáleží na rýchlosti ale komforte, môžme sa vybrať cestou horských nadšencov. Vysoké nepremokavé tenisky či odľahčené topánky s pripevnenými nepremokavými štucňami. Bude to síce ako behať s tehlami na nohách, ale pokiaľ nenastane niečo extrémne, nohy zostanú v suchu. Aj keď za cenu slimačieho tempa.

Výdrž nepohodlia

Poslednou možnosťou je pravdaže robenie ničoho. Tenisky premoknú, my tiež, behom sa zahrejeme a v cieli nás čaká suchá výstroj.

Ak nejde o celodenný beh či naozaj ultra vzdialenosť, táto posledná je moja preferovaná voľba. Pokiaľ je telo v pohybe, chlad ani voda nie sú problém. Maximálne obúvam navyše ďalšie ponožky. A keď pohyb skončí, musí to byť už cieľ a v ňom suchá výstroj. Vtedy zima a mokro naozaj nie sú problém.


Ako ste na tom vy? Ako sa chránite proti vlhkosti v zime? Aké tenisky a výbavu používate? Ak máte niečo lepšie odskúšané, radi budeme o tom všetci počuť.

1 názor na “Ako si chrániť nohy pri behaní v zime”

Pridajte Komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Leziete si doma na nervy?

Poď radšej behať!

trailrun.sk

Dostaneš od nás len to, čo ťa bude zaujímať.

Nič viac. A rozhodne žiaden spam!

Návrat hore